• NARODOWE CZYTANIE 2024 r. - „KORDIAN” J. SŁOWACKIEGO

    • W kalendarzu cyklicznych imprez w Dęblinie zagościło na stałe Narodowe Czytanie, w ramach którego prezentowane są najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. 6 września nasza szkoła wzięła udział w 14. edycji akcji popularyzującej dzieła kultury narodowej. Gościliśmy - jak co roku - w Bibliotece Miejskiej przy ul. Okólnej 5. Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

                  Do tegorocznej edycji wybrano dramat romantyczny Juliusza Słowackiego pt. Kordian. W akcję włączyły się m.in.: władze naszego miasta, przedstawiciele powiatu, instytucje kulturalne, placówki oświatowe, młodzież, seniorzy oraz sympatycy literatury. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3a liceum Kaja Szczepaniak i Aleksander Ruszuk wraz z polonistką Moniką Busz. Wspólne czytanie romantycznego arcydzieła było miłym akcentem i imprezą integrującą społeczność dęblińską. Akcja - jak zawsze - była przygotowana perfekcyjnie przez panie z biblioteki, którym serdecznie dziękujemy za zaproszenie, miłą atmosferę i polecamy się na przyszły rok.

                  Podczas spotkania można było podstemplować pamiątkową pieczęcią egzemplarze „Kordiana” na okoliczność upamiętnienia wydarzenia.

                   W ramach popularyzowania Narodowego Czytania w naszej szkole uczniowie mogą zapoznać się z interaktywną gazetką poświęconą wieszczowi i jego dramatowi. 9 września na porannych zajęciach odbędzie się wspólne czytanie Kordiana przez społeczność szkolną.

       

      ZSO

    • Kiermasz podręczników

    • Kiermasz podręczników używanych dla uczniów LO

      odbędzie się w piątek 6 września 2024 r.

      w godz. 11:00 - 12:45 w górnej sali gimanstycznej

    • Czytanie na Polanie. Edycja 2024

    • W dniach 13-14 czerwca 2024 r. uczniowie i nauczyciele ZSO wzięli udział w Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie. Jest ona realizowana w ramach kampanii społecznej ,,Cała Polska Czyta Dzieciom’’. W ten sposób próbowaliśmy zachęcić do sięgania po książkę, jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego. Przed szkołą, w cieniu drzew stworzyliśmy przestrzeń czytelniczą dla każdego. Można było - siedząc na ławeczkach i kocach - posłuchać znanych bajek, opowiadań, wierszy w ciekawych interpretacjach nauczycieli i uczniów. Niektórzy skorzystali z ,,plenerowej półki bookcrossingowej’’, wybierając książkę do indywidualnej, cichej lektury na świeżym powietrzu.

                Poprzedniego dnia uczniowie kl.3a SP nr 5 pod opieką wychowawczyni i nauczyciela-bibliotekarza wzięli udział w podobnym wydarzeniu. Zostali zaproszeni na ,,Czytanie na Polanie’’ do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie. Wszystkim, którzy odwiedzili nasz letni kącik czytelniczy serdecznie dziękujemy. 

       

      Biblioteka szkolna 

    • Wycieczka do Londynu – śladami Harrego Pottera

    • W dniach od 9 czerwca do 14 czerwca odbyła się wycieczka zagraniczna do Londynu – śladami Harrego Pottera. Wycieczka odbyła się autokarem , dużą atrakcja dla niektórych była przeprawa promem. Uczniowie mieli okazję odwiedzić Natural Musem History, następnie studio filmowe Warner Bros. W studiu filmowym mogliśmy zobaczyć wiele autentycznych scenografii, strojów i rekwizytów wykorzystanych w czasie kręcenia filmów. Na koniec dnia uczniowie mogli zobaczyć zamek Windsor. Kolejnego dnia udaliśmy się na spacer po Londynie, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak na przykład: katedra świętego Pawła, Shard – najwyższy budynek w mieście, stację King’s Cross (stacja 9 i  ) , dzielnicę Greenwich, Kensington Park, Piccadilly Circus, Leicester Square oraz na koniec chińską dzielnicę Chinatown. Ostatniego dnia przed wyjazdem udaliśmy się metrem do centrum Londynu i poszliśmy na dalsze zwiedzanie miasta. Zobaczyliśmy Pałac Buckingam – wraz ze zmianą warty, opactwo Westminister, park świętego Jakuba, Big Ben czy z oddali London Eye. Następnie udaliśmy się w stronę London Brigde, skąd odebrał nas autokar i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podekscytowani, wróciliśmy na weekend do Dęblina.

      ZSO

       

       

      Więcej zdjęć znajduje się na Facebooku szkolnym:

      https://www.facebook.com/zso.deblin

       

    • Wycieczka na Roztocze

    • W dniach 5-7 czerwca 2024 roku uczniowie klas 5 i 6 SP oraz 1, 2 i 3 LO w Dęblinie udali się na wycieczkę na Roztocze. Pierwszego dnia zwiedzili rynek w Zamościu (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Następnie udali się do Górecka Kościelnego,  gdzie eksplorowali trasę turystyczną w alei dębów w tamtejszym sanktuarium św. Stanisława. Na wycieczce nie brakowało również zagadnień związanych z programem nauczania w liceum. Kolejnym punktem wycieczki był zbiornik zaporowy                 i hydroelektrownia na rzece Szum. Uczniowie mieli tam okazję zaobserwować jak wykorzystywany jest potencjał energetyczny wód płynących. Na koniec dnia udali się do Huty Różanieckiej.                                         Po zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym wszyscy wyszli na krótki spacer, gdzie eksplorowali odsłonięcia wapienia detrytycznego w lokalnych, niewielkich kamieniołomach. Osady te kryją liczne skamieniałości, np. sercówek (Cerastoderma glaucum) i są idealnym i namacalnym dowodem na istnienie na tym obszarze mioceńskiego morza. Na koniec dnia uczniowie zjedli obiadokolację przygotowaną na ognisku.

      Drugiego dnia po śniadaniu udali się w kierunku Zwierzyńca. Uczniowie odwiedzili Roztoczański Park Narodowy i wybrali się na spacer ścieżką edukacyjną na Bukową Górę. Pozostali śmiałkowie wybrali spływ po Wieprzu na trasie Hutki-Guciów. Kolejnym elementem po znacznym wyczerpaniu sił był obiad, na który udali się do Józefowa. Miejscowość ta słynie z wydobycia wapienia, czego dowodem są liczne kamieniołomy. Dlatego też po obiedzie udali się do jednego                     z nich, gdzie obserwować mogli sposób eksploatacji tego surowca i przygotowania go do celów budowlanych. W drodze powrotnej do schroniska odwiedzili rezerwat przyrody Czartowe Pole, gdzie udali się na spacer ścieżką dydaktyczną wytyczoną w przełomowym odcinku doliny Sopotu.                       W rezerwacie tym uczniowie mieli okazje obejrzeć ruiny papierni należącej do Ordynacji Zamoyskiej.

      Trzeci dzień wycieczki upłynął pod hasłem zagadnień społeczno-kulturowych. Po śniadaniu                  i wykwaterowaniu ze schroniska wszyscy udali się do Siedlisk, gdzie zwiedzali Muzeum Skamieniałych Drzew. Uczniowie poznawali proces fosylizacji drewna i oglądali niesamowite skrzemieniałe okazy cypryśników błotnych. Tam przewodnik charyzmatycznie opowiedział o regionie i znaczeniu religii                  w społeczeństwie (zwiedzanie cerkwi). Nie zabrakło również historii związanych z zawirowaniami                   II wojny światowej. Trasa powrotna przebiegała w obszarze umocnień z II wojny światowej (przebiegała tam Linia Mołotowa- odcinek umocnień „Wielki Dział”). Z autokaru była zatem możliwość obserwacji różnych obiektów, najczęściej schronów. Wracając do domu mogliśmy  obejrzeć  również przejście graniczne w Hrebennem.

                                                                                                                            Kamil Kultys

    • SZKOLNE MISTRZOSTWA W BIEGU NA ORIENTACJĘ

    • 6 czerwca 2024 r. na terenie obiektów zielonych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Dęblinie odbyły się Szkolne Mistrzostwa Biegu na Orientację. Nasza reprezentacja,
      tj. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Liceum Ogólnokształcącego, a także nauczyciela WF– Piotra Świtaja, wywalczyła drużynowo II miejsce. Dodatkowo w kategorii dziewcząt -  w rozgrywkach indywidualnych -reprezentantki Liceum Ogólnokształcącego wywalczyły trzy  pierwsze miejsca, zajmując tym samym całe podium. Biegi na orientację to wspaniała aktywność rozwijająca nie tylko fizycznie, ale także kształtująca wyobraźnię. Zadaniem zawodników było jak najszybsze pokonanie wyznaczonej na mapie trasy, z „odbijaniem” w odpowiedniej kolejności punktów kontrolnych. Nasza ekipa poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie. Dziękujemy organizatorom za możliwość spędzenia w tak wspaniały i aktywny sposób popołudnia.                   Na pewno wrócimy za rok. A oto nasi reprezentanci:

      Klasyfikacja indywidualna dziewcząt szkół średnich:

      1 miejsce – Zofia  Gruza kl. 1b LO

      2 miejsce – Nikola Pataj kl. 1b LO

      3 miejsce – Aleksandra Porowska kl. 1b LO

       

      Klasyfikacja drużynowa:

      II miejsce – drużyna w składzie:

      1. Zofia Świtaj – kl. 4a SP 5
      2. Aleksandra Rybak – kl. 4a SP 5
      3. Aleksander Janiszek – kl. 5a SP 5
      4. Kamil Grabowski – kl. 7a SP 5
      5. Hubert Skóra – kl. 7a SP 5
      6. Rafał Nawrotek – kl. 7a SP 5
      7. Mateusz Rybak – kl. 8a SP 5
      8. Anna Łubianka – kl. 1b LO
      9. Nikola Pataj – kl. 1b LO
      10. Zofia Gruza – kl. 1b LO
      11. Gabriela Wigier – kl. 1b LO
      12. Aleksandra Porowska – kl. 1b LO
      13. Olaf Świtaj – kl. 1b LO
      14. Jakub Kurek – kl. 1b LO
      15. Bartłomiej Ochal – kl. 1b LO

       Piotr Świtaj

    • Międzyszkolny Turniej Paintball o Puchar Starosty Ryckiego 2024

    • 29 maja  na terenie ZSZ nr 1 w Dęblinie, odbył się Międzyszkolny Turniej Paintball o Puchar Starosty Ryckiego 2024. Wzięła w nim udział także reprezentacja LO, tworząca dwie drużyny:

      Drużyna nr 1:

      1. Marcel Kurek

      2. Cyprian Kupajczyk

      3. Bartosz Lesicki

      4. Maksymilian Kopeć

      Drużyna nr 2:

      1. Kamil Ruszuk

      2. Jakub Majek

      3. Dobromir Joński

      4. Markus Oniszek

                Opiekunem drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Piotr Świtaj. Paintball to znakomita aktywność, rozwijająca zarówno motorycznie,  jak i wymagająca obrania odpowiedniej taktyki.  Dziękujemy Firmie FHU Active Paintball - Paweł Grodzki, za świetną zabawę oraz za upominki dla każdego uczestnika w postaci Voucherów na 500 kul do wykorzystania w dowolnym terminie oraz za praktyczne smycze. Polecamy tę formę spędzania czasu wolnego zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to znakomity sposób do aktywnego wypoczynku.

       

      Piotr Świtaj

    • PROJEKT „EDUKACJA Z WOJSKIEM”

    • W dniu 23 maja  uczniowie klasy 3a LO uczestniczyli w zajęciach  edukacji proobronnej  w ramach projektu „Edukacja z wojskiem” pod patronatem  MON i MEN.  Nasza szkoła została wytypowana do udziału w przedsięwzięciu jako jedyna w naszej gminie. Celami projektu były m.in.: podniesienie świadomości młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, odpowiednie reagowanie w sytuacjach zagrożenia, nabycie praktycznych umiejętności w sytuacjach zagrożenia, nauka bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie mieli zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, np. z udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy.

                  Zajęcia przeprowadzili żołnierze z 4 Pułku Saperów, którzy wykazali się wiedzą merytoryczną oraz umiejętnościami pedagogicznymi.

      Po skończonych zajęciach szkoła oraz uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Taka forma zajęć jest niewątpliwie atrakcyjna dla uczniów. Warto także nadmienić, że są one zgodne z polityką oświatową państwa w bieżącym roku szkolnym.

      ZSO

    • Święto Konstytucji 3 Maja

    • 3 maja 2024 r. uczniowie SP nr 5 i LO wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele Św. Piusa V z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Reprezentowali szkołę w pocztach sztandarowych pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego pani Elżbiety Smolińskiej-Cieśli.

                                                                                                       ZSO

    • Zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej

    • 26 kwietnia odbyła się uroczystość pożegnania klasy 4a. Akademia rozpoczęła się przemówieniem Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Joanny Pardo, w którym życzyła tegorocznym maturzystom sukcesów podczas egzaminu dojrzałości i w dorosłym życiu. Głos zabrali również  zaproszeni goście:

      - przedstawiciele organu prowadzącego: p.  Agnieszka Chlaściak-Pietruszewska, p. Edyta Papis, p. Maciej Krygrowski,

      -  przewodnicząca Rady Rodziców – p. Agnieszka Bigoraj,

      -  przedstawicielka rodziców klasy 4ap. Krystyna Jaworska.

      Swoje przemówienie wygłosili również przedstawiciele klasy czwartej – Magdalena Pełka i Szymon Flik.

           W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i świadectwa z wyróżnieniem abiturientom, którzy uzyskali  najwyższe średnie ukończenia szkoły. Najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2023/2024 uzyskał Szymon Flik - 5,80, który otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Dęblin. Drugą lokatę uzyskała Magdalena Pełka -  5,75, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez  Radę Rodziców. Trzecia najwyższa średnia należy do Mai Grabowskiej -  5,50,  która otrzymała nagrodę Dyrektora ZSO. Świadectwa z wyróżnieniem i gratulacje od wychowawczyni - p. Renaty Fornal - otrzymały również Jagoda Jaworska (średnia 4,80) i Anna Botwina ( średnia 4,75). Na szczególne wyróżnienie zasłużył Szymon Flik, który został finalistą Olimpiady  Literatury i Języka Polskiego, dzięki czemu zwolniony został z matury pisemnej oraz ustnej  z języka polskiego. Szymon otrzymał także indeks na wybraną przez siebie uczelnię. Gratulacje złożyły Mu Dyrektor ZSO p.Joanna Pardo oraz nauczycielka języka polskiego p. Anna Iwanek. Podziękowania otrzymali również uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę bądź pomagali w organizacji zawodów sportowych. Brawami i dyplomami podziękowano także uczniom działającym w Samorządzie Uczniowskim, reprezentującym  szkołę w Poczcie Sztandarowym oraz członkom Caritas, zaangażowanym w pracę charytatywną.

                  Część artystyczną przygotowała klasa 3a, która pożegnała swoich starszych kolegów,  wręczając Im niespodzianki i pamiątkowe fotoksiążki.  Uroczystość zakończyła się życzeniami dla maturzystów. Następnie udali się na spotkanie z wychowawczynią. Uroczystość przygotowała  klasa 3a wraz z wychowacą   p. Katarzyną Walencik.

    • Dzień otwarty w LO

    • W dniu 18 kwietnia 2024r. w Liceum Ogólnokształcącym odbył się dzień otwarty dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Przybyli goście na początku spotkali się z Dyrektor ZSO p. Joanną Pardo, zapoznali się z ofertą edukacyjną ma nowy rok szkolny i  wysłuchali koncertu muzycznego. Następnie  ósmoklasiści obejrzeli pokazy w pracowniach, np. pokazy chemiczne, biologiczne, geograficzne, informatyczne, a także odbyli spacer po szkole. Przy okazji  mogli zajrzeć do wszystkich sal lekcyjnych. Po oficjalnej prezentacji szkoły, goście udali się na spotkanie z Samorządem Uczniowskim, podczas którego  mogli dowiedzieć się, jak wygląda nauka w naszej szkole.  Spotkanie z SU umilił słodki poczęstunek.
      Mamy nadzieję, że nasze liceum spodobało się uczniom klas ósmych. Zapraszamy w nasze progi już od września. Zasady rekrutacji i oferta edukacyjna dostępne są na stronie internetowej szkoły.  

       ZSO

    • Szymon Flik finalistą LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

    • Szymon Flik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie, uzyskał tytuł finalisty w centralnych rozgrywkach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest to wielkie osiągnięcie naszego ucznia oraz jego nauczycielki- polonistki Anny Iwanek. Nagrodą za trud włożony w przygotowania jest zdany na 100% egzamin maturalny z języka polskiego- pisemny: na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz ustny. A co ważne: możliwość wstępu bez postępowania rekrutacyjnego na wybrane kierunki studiów otwiera przed Szymonem olbrzymie możliwości.

      Jako finalista Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Szymon stanowi inspirację dla młodych miłośników literatury. Jego osiągnięcie podkreśla znaczenie tej prestiżowej rywalizacji, która od 1970 roku rozwija humanistyczne zainteresowania młodzieży. Olimpiada, z trzystopniowym procesem selekcji, jest nie tylko testem wiedzy, ale także świętem języka i literatury, promującym arcydzieła polskiej  i światowej twórczości. Finał Olimpiady Literatury i Języka Polskiego to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą uwagę ( do etapu centralnego zakwalifikowanych zostało 196 osób ). Jest to moment, w którym pasja, wiedza i umiejętności młodych humanistów  są wystawiane na próbę. Rywalizacja w finale jest zacięta. Uczestnicy, którzy dotarli do tego etapu, muszą wykazać się nie tylko znajomością literatury, ale również zdolnością krytycznego myślenia i interpretacji. Zmagania obejmują zarówno część pisemną, jak i ustną, gdzie finaliści prezentują swoje prace przed jury. To nie tylko test wiedzy, ale także święto języka, które inspiruje i edukuje, podkreślając bogactwo polskiej literatury.

       Warto zapoznać się z refleksjami samego olimpijczyka i  dowiedzieć się, co dała mu olimpiada. 

       Szymon Flik: Przede wszystkim rozwinąłem dzięki niej swoją pasję do literatury i pisania, która towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Już jako małe dziecko pisałem krótkie historyjki z własnoręcznie wykonanymi obrazkami, a w szkole podstawowej uczestniczyłem w kilku konkursach polonistycznych, m.in. w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego. W trakcie przygotowań do OLiJP miałem także możliwość poznania słynnych na skalę światową autorów oraz zgłębienia informacji o ich dziełach, a także biografiach. Szczególnie urzekły mnie takie postaci jak: James Joyce, Samuel Beckett i Antoni Czechow. Zwróciłem również większą uwagę na dotychczas często pomijaną przeze mnie poezję. Ponadto etap szkolny i ustna część etapu okręgowego były dla mnie poniekąd pierwszą próbą przygotowania i obrony obszerniejszej pracy pisemnej, z czym dotąd nie miałem do czynienia. Pisanie pracy na etap szkolny wiązało się z przeczytaniem licznych artykułów, wywiadów i opracowań naukowych, które umożliwiły mi szersze zrozumienie omawianych wierszy. Natomiast część ustna etapu okręgowego stanowiła nie lada wyzwanie, gdyż musiałem stanąć przed kilkuosobową komisją, by obronić postawione przeze mnie tezy i wykazać się zdobytą wiedzą. Dodatkowo olimpiada była okazją do poznania wielu innych osób, które także fascynują się literaturą. Z kolei pod względem praktycznym tytuł finalisty OLiJP zagwarantował mi 100% z trzech egzaminów maturalnych z języka polskiego, a także wstęp na niektóre kierunki studiów na uczelniach wyższych. Osobiście planuję podjąć  studia prawnicze, ale nie wykluczam również kariery literackiej! Rozważam połączenie w przyszłości wybranego przeze mnie kierunku z filologią polską. Podsumowując, udział w OLiJP jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu mogłem się rozwinąć, poznać nowe osoby i ukierunkować swoje myśli nt. studiów wyższych. Uważam, że warto brać udział w tej olimpiadzie i każdy, kto interesuje się literaturą oraz kocha pisać, powinien spróbować w niej swoich sił. 

       

      Niech ogromny  sukces maturzysty  Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie stanie się inspiracją dla wszystkich naszych uczniów. Gratulujemy sukcesu i życzymy Szymonowi spełnienia wszelkich marzeń i planów.

                                                                                                       zso

    • Pielgrzymka maturzystów LO w Dęblinie na Jasną Górę

    • W dniu 10 kwietnia uczniowie klasy 4a pod opieką księdza Kacpra Osaka oraz wychowawczyni pani Renaty Fornal udali się na pielgrzymkę do Częstochowy.

      Pierwszym punktem wycieczki była msza święta na Jasnej Górze w intencji pomyślnie zdanych matur. Chętni mogli przejść na kolanach dookoła Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.  Maturzyści - oprowadzeni przez przewodnika - zapoznali się z architekturą oraz bogactwem klasztoru na Jasnej Górze. Zwiedzili Skarbiec, Muzeum 600-lecia oraz Bastion św. Rocha, dzięki czemu mieli możliwość m.in.: poznać historię tego miejsca, poszerzyć wiedzę historyczną (dotyczącą potopu szwedzkiego) oraz zobaczyć samochód, którym podróżował św. Jan Paweł II po Rzymie.

       Po części edukacyjnej uczniowie mieli chwilę na obiad i cichą modlitwę. Wieczorem udali się do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, gdzie odmówili różaniec, a duchowni przybliżyli im postać kardynała. Każdy otrzymał pamiątkowy obrazek błogosławionego z modlitwą. Ostatnim punktem wycieczki był udział w Apelu Jasnogórskim.

      Pielgrzymkę zdecydowanie można uznać za udaną, a maturzyści zapewne będą ją wspominać jako wspaniałe przeżycie duchowe.

       

                                                                             Anna Nowakowska i Szymon Flik

    • Drużynowe biegi przełajowe

    • Na początku kwietnia uczniowie ZSO w powiatowych zawodach sportowych awansowali do etapu  rejonowego i reprezentowali szkołę w drużynowych biegach przełajowych w Leszkowicach. Byli tam pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Elżbiety Smolińskiej-Cieśli i Wojciecha Lipnickiego. Trasa biegu dla każdej kategorii wiekowej była dobrze oznaczona. Dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI pokonali dystans 800m, chłopcy z klas VII-VIII – 1000 m, natomiast dziewczęta liceum 1200 m. Wyniki sportowej rywalizacji przedstawiają się następująco:

      • 5 miejsce dziewczęta klas IV-VI: Nikola Cybulska, Lena Czyżak, Marysia Drwal, Zuzanna Mandzińska, Pola Przychodzeń, Julia Pokrywa
      • 4 miejsce chłopcy klas IV-VI: Michał Guźmięga, Igor Wojtaś, Aleksander Janiszek, Wojciech Gruza, Kacper Stefanek, Kacper Nawrotek, Jakub Radomski
      • 6 miejsce chłopcy klas VII-VIII: Dawid Cieśla, Oskar Gazda, Kamil Grabowski, Jakub Rębiś, Rafał Nawrotek, Mateusz Rybak
      • 3 miejsce dziewczęta liceum: Oliwia Błagowieszczeńska, Julia Ośko, Weronika Gietka, Pola Mikusek, Ewa Molenda, Gabriela Wigier

      Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom osiągniętych wyników i dziękujemy za sportową rywalizację podczas biegu.

       

      Elżbieta Smolińska-Cieśla

      Wojciech Lipnicki

    • Dzień otwarty LO

    • Dzień bez plecaka

    • Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Rada Rodziców zaprosiła uczniów ZSO do zabawy pod hasłem „Dzień  Bez Plecaka.”

       W tym wiosennym dniu uczniowie mieli przynieść podręczniki i zeszyty w czymś co nie jest zwykłym plecakiem, ale jest kreatywną wersją "bez plecaka". Uczniowie stanęli na wysokości zadania i starali się zaskoczyć swoimi pomysłami Radę Rodziców oraz Dyrekcję i Nauczycieli.

      W tym dniu Pani Dyrektor Joanna Pardo, Pani Wicedyrektor Marta Pataj, Pani Paulina Przychodzeń oraz przedstawiciel Rady Rodziców Dominika Pioterczak odwiedzały sale lekcyjne, aby podziwiać kreatywność uczniów ZSO.

      Rada Rodziców wraz z Dyrekcją postanowiła przyznać 6 osobom Jokery (kategoria 4-8 oraz LO) a klasie 3 SP słodki upominek.

      W klasie 3 najlepsze "Bez Plecaki" należały do:

      - Amelii Szewczykowskiej,która swoje książki zapakowała w torebko-spodnie

      -  Gabrieli Gogacz, która spakowała się do szkoły w odkurzacz

      - Wiktorii Komosy, która pomyślała o czystych podręcznikach i przyniosła je w pudełku po proszku do prania.

      Starsi uczniowie pokazali, że książki można przynieść dosłownie we wszystkim. Najbardziej kreatywni w klasach 4-8 byli:

      - Maja Pudło z klasy 6a, która stworzyła swój deskorolko-pudelko "plecak"

      - Barbara Mokijewska z klasy 4b, która przerobiła bluzę na plecak

      -  Kamil Grabowski z klasy 7a, który książki trzymał w tajemniczej wojskowej skrzynce.

       Uczniowie LO też chętnie przynieśli podręczniki w "Bez Plecaku". Zdecydowanie tu największą kreatywnością wykazał się  

      - Adam Jaworski z klasy 4 LO, który książki miał w taczce (Rada Rodziców słyszała, że podobno w taczce jeździli też koledzy po korytarzu ;))

      -  Bartłomiej Ochal z klasy 1b LO przyniósł książki w szafce nocnej natomiast

      - Marcel Kurek z 2LO to chłopak, który po ulicy chodzi z lodówką (i z pewnych źródeł wiemy, że nosi w niej podręczniki).

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zabawę. Liczymy, że w kolejnej akcji także chętnie weźmiecie udział J

       

       

      Dominika Pioterczak

       

    • Kolejny sukces Uczniów LO

    • Uczniowie liceum ZSO W Dęblinie wzięli udział w konkursie „Człowiek w Środowisku” zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

      Do kolejnego etapu przeszli: Anna Soszka (kl. 4 LO), Adam Jaworski (kl. 4LO) i Marcel Kurek (kl. 2LO). 15 lutego 2024 trójka naszych najlepszych uczniów wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych. Podczas tych warsztatów uczniowie mogli poznać metody oczyszczania ścieków, pozyskiwania prądu ze źródeł odnawialnych, czy racjonalnie wykorzystywać wodę. Była to wspaniała okazja, by w naukowych okolicznościach przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pod okiem wyspecjalizowanej kadry przeprowadzać doświadczenia z zakresu dziedziny szeroko rozumianych nauk przyrodniczych.

      Następnym etapem konkursu był egzamin, w którym sprawdzano wiedzę zdobytą podczas warsztatów. Egzamin ten odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego 15 marca 2024 roku. Nasz uczeń Marcel Kurek uplasował się na 10 miejscu, co pozwoliło mu zaklasyfikować się do kolejnego etapu, którym są trzydniowe warsztaty w Parkach Narodowych (Poleski Park Narodowy; Roztoczański Park Narodowy). Jest to ogromny sukces i osiągnięcie, gdyż w egzaminie na tym etapie udział wzięło ok 250 osób ze szkół licealnych w regionie.

      Marcelowi życzymy owocnych warsztatów w obszarach najcenniejszych przyrodniczo i dalszych sukcesów.

      Kamil Kultys

    • Spotkanie z Kingą Zawodnik dotyczące hejtu i cyberprzemocy

    • W dniu 7 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie i prelekcja z Kingą Zawodnik – prezenterką TVN na temat hejtu i cyberprzemocy. Spotkanie odbyło się w dwóch turach, jako pierwsi poszli młodsi uczniowie od klasy 0 do klas 5, a następnie uczniowie z klas od 6 SP do 4 LO.
      Prelekcja odbyła się według autorskiego programu prowadzącej i dotyczyła hejtu w relacjach międzyludzkich, cyberprzemocy, przekłamania filtrów w social mediach.

      W trakcie spotkania uczniowie mogli wykonać zadania, aby przekonać się jak krzywdzący może być hejt dla drugiego człowieka. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem spotkania. Po skończonej prelekcji  mogli sobie zrobić zdjęcia z Panią Kingą oraz porozmawiać z prowadzącą.

      Dziękujemy za wartościowe spotkanie i poruszenie jakże trudnego tematu. Życzymy dalszych sukcesów i owocnych  spotkań z młodzieżą.

      ZSO

    • „Podróż w czasie” do wnętrza Ziemi

    • W dniach 6-8 marca 2024 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie udali się na wycieczkę. Celem wyjazdu była edukacja surowcowa i poznanie środowiska przyrodniczego w marginalnej strefie zasięgu Zlodowacenia Wisły (Vistulianu).

      W pierwszym dniu wycieczki uczestnicy udali się do miejscowości Piątek, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Następnie w dół pradolinnego odcinka wykorzystywanego obecnie przez Wartę udali się do Konina, gdzie  zaplanowano nocleg. Konin jest jednym z kluczowych ośrodków polskiej energetyki. Obiekt noclegowy zlokalizowany był nad Jeziorem Gosławskim, a nad drugim brzegiem tego akwenu znajduje się Elektrownia Pątnów- opalana węglem brunatnym. Wieczorem w celu podkreślenia znaczenia Konina jako ważnego ośrodka energetyki uczestnicy wycieczki udali się do dawnego wyrobiska na punkt widokowy.

      Drugiego dnia wycieczki uczestnicy odbyli swoistą podróż w czasie. Z Konina wyruszyli rynną glacjalną, wzdłuż serii jezior rynnowych powstałych podczas ostatniego zlodowacenia. Udali się do kopali soli w Kłodawie. Windą towarowo-osobową  w szybie Michał zjechali na poziom -600 m do wysadu soli kamiennej różowej. Sól ta powstała w cechsztynie (późny perm) około 260 mln lat temu. Głęboko pod ziemią wszyscy wysłuchali fascynujących historii na temat powstawania i wydobycia soli z „wysadu kłodawskiego”. Po zwiedzaniu w ciągu niecałych dwóch minut uczestnicy "teleportowali się windą na powierzchnię. Udali się do Konina, gdzie czekało ich zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Koninie. Tam uczestnicy zwiedzili niezwykle ciekawe wystawy paleontologiczne. Na szczególną uwagę zasługują szczątki słonia leśnego, na które natrafiono przy usuwaniu nadkładu materiału w okolicznej kopalni węgla brunatnego. Ten gatunek słonia występował na terenie Polski podczas integlacjału eemskiego (późny plejstocen; ok. 115-130 tys. lat temu).

      Trzeciego dnia wycieczki uczestnicy udali się do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, w którym dostępne były wystawy dotyczące rozwoju przemysłu w rejonie kaliskim. Szczególną uwagę uczestników zwróciła wystawa fortepianów i pianin, w Kaliszu właśnie funkcjonowała słynna fabryka „Calisia” produkująca te instrumenty. Nasi uczniniowie -Cyprian i Franciszek - korzystając z niepowtarzalnej okazji, ugościli nas koncertem muzycznym. Nasza pani przewodnik była pod wrażeniem telentu chlopców. Poza tym dostępne były wystawy przemysłu lotniczego oraz włókienniczego i dziewiarskiego.

      W drodze powrotnej trasa wycieczki przebiegała przez Russów -  miejscowość, w której mieści się dworek znanej polskiej pisarki Marii Dąbrowskiej. Była to wspaniała okazja, by wspomnieć o tej słynnej pisarce i jej wielkim dziele „Noce i dnie”.   Z pewnością wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów i opiekunów wycieczki.

      Kamil Kultys

    • Szymon Flik zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!!!

    • Z ogromną radością informujemy, że Szymon Flik, uczeń klasy maturalnej  Liceum Ogólnokształcącego im.15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie, zakwalifikował się do ogólnopolskiego  etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego! Jest to ogromny sukces, który świadczy o wybitnych umiejętnościach Szymona oraz jego zaangażowaniu w naukę języka polskiego.

      Szymon interesuje się literaturą i językiem  polskim od najmłodszych lat. Jest nie tylko zdolnym uczniem, ale także zaangażowanym członkiem  społeczności szkolnej. W poprzednim roku szkolnym był przewodniczącym samorządu uczniowskiego. W tym roku postanowił spróbować swoich sił w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, przygotowując się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Anny Iwanek. Jego wiedza, pracowitość, a przede wszystkim samodyscyplina zasługują na podziw i mogą stanowić wzór dla młodszych koleżanek i kolegów.

      Przygotowania do zmagań w olimpiadzie trwały cały rok. Etap szkolny olimpiady polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z wyznaczonych tematów ( wrzesień- listopad). Szymon wybrał temat "Ptaki w poezji XX i XXI wieku- ewolucja literackiego motywu ptaka w liryce polskiej ". Jego praca została wysoko oceniona przez komisję konkursową, co zapewniło mu awans do kolejnego  etapu okręgowego.

      Etap okręgowy olimpiady składał się z dwóch części: pisemnej  i ustnej (3 lutego, 2 marca). W części pisemnej Szymon musiał napisać rozprawkę na jeden z wybranych  tematów oraz rozwiązać test dotyczący zagadnień gramatycznych języka polskiego. Do części pisemnej w okręgu lubelskim przestąpiło 31 uczniów, a do ustnej zostało zakwalifikowanych 14. W części ustnej Szymon  odpowiadał na pytania z zakresu historii literatury polskiej, gramatyki języka polskiego oraz znajomości tekstów literackich.  Zagadnienia omawiane przed siedmioosobową komisją wiązały się nie tylko z przygotowaną na pierwszym etapie pracą, ale obejmowały całość wiedzy na poziomie rozszerzonym.

      Szymon doskonale poradził sobie z zadaniami zarówno w części pisemnej, jak i ustnej etapu okręgowego, zdobywając na obu  etapach 114,5 punktów na 140 możliwych i dzięki temu uzyskał awans do centralnego etapu olimpiady. Szymon znalazł się w gronie osób wyłonionych przez 19 komisji okręgowych OLiJP, które otrzymały rekomendację do najwyższego-ogólnopolskiego - stopnia zawodów.

      Teraz Szymona czeka finał zmagań: 23 marca - część pisemna i – jeśli pomyślnie wykona to zadanie ( trzeba zdobyć minimum 10/30 punktów) – przejdzie do części ustnej, która odbędzie się 13 kwietnia. Na tym etapie trzeba wykazać się wiedzą wykraczającą poza wiadomości szkoły średniej, przygotować się do zreferowania wybranych tematów z literatury oraz języka polskiego, opracowanych na podstawie podanej literatury naukowej.

      Dotarcie do części ustnej finału olimpiady daje każdemu uczestnikowi wymierne korzyści: zwolnienie z pisemnego i ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego i najwyższy wynik na świadectwie- 100%. Natomiast laureaci olimpiady – oprócz tych uprawnień- otrzymują także indeks na wybrane kierunki humanistyczne, więc jest o co walczyć! Jesteśmy przekonani, że Szymon z powodzeniem zaprezentuje się w finale Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, godnie reprezentując nasze Liceum!

      Serdecznie gratulujemy Szymonowi dotychczasowego sukcesu i życzymy mu powodzenia! Wszyscy trzymamy za niego kciuki!

    • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. 15 P.P. "Wilków" w Dęblinie stypendystami projektu „Lubelskie wspiera uzdolnionych” 2023/2024

    • Projekt „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2023-2024” realizowany jest przez Województwo Lubelskie w ramach działania programu „ Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”, dofinansowanego przez Unię Europejską.

      Celem projektu jest rozwijanie wiedzy i umiejętności specyficznych, motywowanie i wspieranie rozwoju emocjonalno-społecznego oraz wspieranie twórczego myślenia uczniów zdolnych, uczęszczających do szkół podstawowych klas V-VIII oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących, którzy zamieszkują lub uczą się w województwie lubelskim, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

      Wsparcie stypendialne pozwoli zaspokoić potrzeby uczniów w zakresie rozwoju osobistego i edukacyjnego, wpłynie na zmniejszanie problemów i barier w rozwijaniu zdolności i zainteresowań. W tym roku szkolnym przyznano 717 stypendiów uczniom z województwa lubelskiego.

       7 marca 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów w ZST w Puławach  dla uczniów z obwodu puławskiego.

      Wśród beneficjentów  znalazło się 5 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. 15 P.P." Wilków" – Michalina Jędrys  (1a) , Marcel Kurek (2a) oraz  troje uczniów z klasy 4a – Szymon Flik, Maja Grabowska i Magdalena Pełka. W uroczystości towarzyszyła uczniom nauczycielka ZSO w Dęblinie - Renata Fornal.

      Dyplomy stypendialne wręczyli uczniom starosta powiatowy Danuta Smaga i marszałek lubelski Jarosław Stawiarski. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu uczennic i uczniów ZST w Puławach.

      Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, życzymy im sukcesów w nauce oraz rozwijania pasji  z ulubionych dziedzin nauki.

       

      ZSO Dęblin

    • Z wizytą na Wiejskiej

    • 22 lutego klasa 2a liceum wraz z opiekunami odwiedziła stolicę. Pierwszym punktem naszej wycieczki było POLIN - Muzeum Historii  Żydów Polskich. Dla uczestników była to niespodzianka. Poszczególne galerie cieszyły się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Wystawy przyciągają zwiedzających atrakcyjnością oraz  interaktywnymi rekwizytami. Byliśmy uczestnikami żywej lekcji historii dotyczącej obyczajów, tradycji oraz  kultury mniejszości  narodowej, która od czasów średniowiecza po współczesność  tworzyła z Polakami sąsiedzkie relacje. Szczególnie podobały nam się ekspozycje poświęcone życiu mniejszości  żydowskiej  na przełomie XIX i XX wieku.

      Z muzeum przemieściliśmy się na ul. Wiejską, gdzie znajduje się budynek, w którym ważą się losy wszystkich Polaków. Pomysłodawcą wizyty w Sejmie był nauczyciel historii Roman Bytniewski.  Zwiedzanie gmachu   możliwe było po zgłoszeniu  i wcześniejszym uzgodnieniu z kancelarią  sejmową. Oprócz tradycyjnego zwiedzania trafiliśmy na głosowania, podczas których sala była zapełniona niemalże w 100%. Na galerii spędziliśmy około godziny , byliśmy także świadkami głosowań. Tego dnia były liczne posiedzenia, dlatego - choć mieliśmy się spotkać z kilkoma politykami - udało nam się porozmawiać z posłem Michałem Krawczykiem, który opowiedział o swojej pracy w komisjach, zainteresowaniach i motywował młodzież do podejmowania inicjatyw obywatelskich. Po spotkaniu z posłem z Lubelszczyzny udaliśmy się na dalsze zwiedzanie  z panią przewodnik. Wizyta w Sejmie to  kreowanie postaw  obywatelskich  młodego pokolenia, które - być może w przyszłości - będzie miało wpływ na losy państwa.  Ta lekcja przypadła do gustu naszej młodzieży, która deklarowała, że jeszcze raz wybrałaby się do Sejmu.

      Zmęczeni, ale w pełni usatysfakcjonowani wróciliśmy do Dęblina. Dziękujemy za opiekę nauczycielom: Annie Iwanek, R. Bytniewskiemu i W. Jońskiemu. Turystyczne pozdrowienie przesyłamy w stronę BTS w Dęblinie.

       Monika Busz

    • Wyjazd na narty

    • 16 stycznia uczniowie klas: 1A, 1B, 2A i 3A liceum pojechali na narty i snowboard na stok narciarski do Kazimierza Dolnego. Uczestnicy na miejscu mieli wykupione 4- godzinne karnety narciarskie. Mogli również skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Pogoda była wspaniała, a warunki na stoku idealne. To pierwszy taki wyjazd w naszej szkole, ale na pewno nie ostatni.

      Wyjazd zorganizowała p. Katarzyna Walencik – wychowawca klasy 3A LO, a opiekę nad młodzieżą sprawowali p. K. Seler i p. P. Świtaj

      ZSO

    • Dyskoteka karnawałowa oraz konkurs na najlepsze przebranie

    • W dniu 25 stycznia odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas 7-8 SP oraz 1-4 LO. Uczniowie bawili się świetnie. Część uczniów przebrała się w stroje karnawałowe.

      Ponadto w trakcie dyskoteki zostały rozstrzygnięte dwa konkursy. Pierwszy konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski na najlepsze przebranie.  Decyzją uczniów biorących udział w dyskotece, wygrała Julia Białek z klasy 1A LO, drugie miejsce zajął Kamil Grabowski z klasy 7A SP. Uczniowie Ci otrzymali tytuł króla i królowej balu oraz nagrody ufundowane przez SU.

      Drugi konkurs był poświęcony takżep najlepszemu, własnoręcznie wykonanemu kostiumowi, a jego  organizatiren była  Rada Rodziców. Komisja złożona z przedstawiciela RR, pani Dyrektor oraz kilku nauczycieli wyłoniła zwycięzców. Komisja wybrała troje najlepszych uczniów oraz przyznała trzy wyróżnienia. Nagrody otrzymali: I miejsce Bartosz Cybulski z klasy 3A LO, II miejsce Julia Białek z klasy 1A LO, III miejsce Wiktoria Sycha z klasy 7A SP. Wyróżnienia zostały przyznane: Kamilowi Grabowskiemu z klasy 7A SP, Ewelinie Cieślak z klasy 7A SP oraz Jakubowi Chruścickiemu z klasy 7A SP

      Wszystkim uczniom gratulujemy!

      ZSO

    • Studniówka Anno Domini 2024 klasy 4a Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie

    • „Poloneza czas zacząć …”

       

      Studniówka Anno Domini 2024

      klasy 4a Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie

       

       

      Wieczorem 20 stycznia 2024 roku klasa 4a LO bawiła się na pierwszym swoim balu- studniówce wraz z dyrekcją szkoły, nauczycielami, zaproszonymi gośćmi i rodzicami.

                  Maturzyści pięknie zaprezentowali się w układzie tanecznym do „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, który poprowadziła p. Joanna Pardo - Dyrektor ZSO wraz z p. Wojciechem Lipnickim. Choreografię przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego p. Barbara Grzesik i p. Wojciech Lipnicki.

      Po pięknym „chodzonym”  przyszedł czas na przemówienia, życzenia i podziękowania. Dyrektor szkoły życzyła swoim uczniom udanej zabawy do białego rana oraz niezapomnianych przeżyć. Serdeczne słowa popłynęły od gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Głos zabrała burmistrz  Dęblina- p. Beata Siedlecka, życząc również cudownych chwil w czasie balu oraz sukcesów na maturze. W imieniu rodziców głos zabrała p. Agnieszka Kubacka – Sieniawska, podkreślając wyjątkowość tego wieczoru. Podziękowała wychowawczyni klasy 4a p. Renacie Fornal za trud włożony w wychowanie   i edukację ich dzieci.  Podziękowania popłynęły także w stronę  p. Erwina Freliszka,  który w klasie drugiej  pełnił rolę wychowawcy. Głos zabrali również przedstawiciele klasy czwartej –Magdalena Pełka i Szymon Flik.  Uczniowie wyrazili wdzięczność dyrekcji, wychowawcom, gronu pedagogicznemu za ich trud wychowawczy i przyjazną atmosferę  w szkole. Szczególne słowa wdzięczności młodzież skierowała do rodziców, bez których pomocy i wsparcia bal nie odbyłby się.

                  W tym roku zabawę podczas całej studniówki zapewniał „DJ Mati  i Dens ma sens”.  Do białego rana parkiet był zapełniony, wszyscy doskonale się bawili. Nieodłącznym elementem studniówki jest część artystyczna. Zgodnie z tradycją  uczniowie przygotowali kabaret połączony z nakręconymi filmami, przedstawiającymi humorystycznie wybrane scenki z życia klasy. Dodatkową atrakcją na  balu była FOTOBUDKA, w której można było szybko zrobić zdjęcia w wybranych strojach. Zdjęcia te cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

                  Uczniowie i nauczyciele bawili się do białego rana. Jednak wszystko ma swój czas. Teraz po pięknym balu zostaną cudowne  wspomnienia i zdjęcia. Zostało przysłowiowe 100 dni do matury. Od tej pory rozpocznie się okres intensywnej pracy, aby jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości w maju.

                  Powodzenia na Maturze!                              

       

      ZSO Dęblin

    • Sukces Szymona Flika

    • Szymon Flik, uczeń klasy 4a Liceum Ogólnokształcącego im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie, przeszedł do etapu okręgowego LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest to jeden  z najbardziej prestiżowych konkursów przedmiotowych w Polsce, którego celem jest promowanie literatury i języka polskiego oraz wspieranie rozwoju zainteresowań i talentów młodych ludzi.

      W I etapie, do którego przystąpiło 391 uczniów z Lubelszczyzny, Szymon Flik zdobył 55 z 60 możliwych punktów i znalazł się wśród 31 uczestników, którzy przeszli eliminacje do etapu okręgowego. Jego praca pt. Ptaki w poezji XX i XXI wieku- ewolucja literackiego motywu ptaka w liryce polskiej , napisana pod kierunkiem polonistki Anny Iwanek, została oceniona bardzo wysoko przez komisję konkursową, która doceniła jego wiedzę, umiejętności interpretacyjne i styl.

      Etap II - okręgowy - LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odbędzie się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej. Część pisemna będzie miała miejsce 3 lutego 2024r., a część ustna 2 marca 2024r. Szymon będzie musiał wykazać się umiejętnością redagowania  wypowiedzi pisemnej na jeden z podanych tematów oraz napisać test obejmujący szczegółową znajomość zagadnień z nauki o języku. Podczas ustnego etapu olimpiady wymagane jest swobodne wypowiadanie się uczestnika na temat literatury i języka polskiego.

      Sukces Szymona Flika to powód do dumy dla całej naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych!

    • OLIMPIADA ZDROWIA PCK

    • 12 stycznia 2024r. uczennice naszej szkoły Natasza Dmowska kl.7aSP, Maja Grabowska kl.4aLO -  zwyciężczynie etapu szkolnego, uczestniczyły w II rejonowym etapie XXXI Olimpiady Zdrowia PCK. Etap ten odbył się w Rejonowym Oddziale PCK w Puławach.

      Podczas Olimpiady sprawdzana była wiedza i umiejętności z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, który był przygotowany stosownie do kategorii wiekowej. Składał się z 40 pytań, czas pracy 40 minut.

      Maja w kategorii szkół ponadpodstawowych uzyskała trzecie miejsce,  Natasza w kategorii szkół podstawowych zajęła drugie miejsce.

      Uczennicom serdecznie gratulujemy.

      Iwona Gorczyca

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, ul. 15-go Pułku Piechoty "Wilków" 6
      • 081-883-00-91
      • Intendent (wyprowiantowanie obiadów): 535933523
      • ul. 15 Pułku Piechoty Wilków 6
        08-530 Dęblin
        Poland
      • Sekretariat szkoły czynny w godzinach od 7.00 do 15.00
      • Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych:

        CBI - Małgorzata Potręć, adres e-mail: iod.zso@deblin.pl
      • Dyrektor: Joanna Pardo
        Wicedyrektor: Marta Pataj
    • Logowanie