• Udział uczniów klasy 2a SP 5 w akcji „Żonkile”

    • W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w wyjątkowej lekcji, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wiślanej. Tematem spotkania było upamiętnienie 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat historii getta warszawskiego, przebiegu powstania oraz bohaterstwa jego uczestników. Obejrzeli film „Pamięć Drobinek”, który powstał na podstawie opowiadania napisanego przez Zofię Stanecką. Drugoklasiści specjalnie na akcję „Żonkile”, wykonali papierowe żółte kwiaty – symbol szacunku i pamięci o tych, którzy zginęli w walce o wolność i godność człowieka.

      Katarzyna Jaśkowska

    • Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” w klasach 0 – 3 zrealizowany!!!

    • Uczniowie z klas 0 – 3 w roku szkolnym 2023/2024 zrealizowali ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” o tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś, w którym co roku bierze udział dużo przedszkoli i szkół podstawowych  z całej Polski. Celem programu było zachęcenie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku do przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu. Dzieci brały udział w szeregu zajęć, świetnie się przy tym bawiły, uczyły i poznawały świat przyrody.

       

      Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej

    • Zajęcia z projektu plastycznego „Sztuka nad brzegiem Wisły” nr 6

    • 16 kwietnia  2024 roku w ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Sztuka nad brzegiem Wisły” dzieci z klasy Ia wraz z wychowawcą Barbarą Kurek odwiedziły Miejski Dom Kultury i brały udział w szóstych zajęciach. Tematem prac dziecięcych było wykonanie własnoręcznie glicerynowych mydeł.  Zajęcia poprowadziła pani Anna Krawczak i pan  Grzegorz Gordat.  Dzieci ochoczo wykonywały powierzone zadanie. Wykorzystywały różne formy i dodatki zapachowe do wykonania mydełek. Wykonane prace były kolorowe                        i kreatywne. Przyniosły dzieciom dużą radość.

       

      Barbara Kurek

    • Klasa 1a ponownie odwiedziła Galerię nad Wisłą…

    • 16 kwietnia 2024 roku klasa 1a  odwiedziła Galerię MDK w Dęblinie. Obejrzała autorską wystawę pani Ewy Gołąb pt. „wieloWątki”

      Pani Ewa Gołąb to artystka, która swoje wyjątkowe prace tworzy, używając kolorowych nici na płótnie. Dzieci obejrzały rękodzieła, które emanują energią                                     i temperamentem. Widać na nich eksperymentowanie oraz  mieszanie technik. Artystka wykorzystuje różne stare elementy z otaczającego świata do tworzenia prac, np.: ramy okienne,  nitki i sznurki, które  stanowią główny element jej wyrazu artystycznego.

      Dzieciom bardzo podobały się prace artystki. Na pewno do tej galerii jeszcze  wrócimy.

      Barbara Kurek

    • Sukces Marysi Potas z klasy 1a

    • Marysia Potas otrzymała nominację do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Bajkowej w Lublinie. W II etapie zaśpiewała piosenkę „Gdy nie masz nic”                 z  „Krainy Lodu 2". W III etapie zaśpiewa "Nie bój się chcieć" z filmu „Zwierzogród". Marysię przygotowała pani Ewa Rząsa z MDK w Dęblinie we współpracy z panią Barbarą Kurek ze SP nr 5.

                  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Barbara Kurek

    • SUKCES UCZENNIC ZE SP NR 5 W XII POWIATOWYM FESTIWALU DZIECIĘCEJ PIOSENKI LUDOWEJ „GAIK” 2024

    • 11 kwietnia  odbył się XII Powiatowy Festiwal Dziecięcej Piosenki Ludowej „Gaik” w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta rycki Dariusz Szczygielski i burmistrz Dęblina Beata Siedlecka.

      Na scenie w kategorii klas I – III szkół podstawowych  zaprezentowało się  27 wykonawców z różnych szkół powiatu ryckiego.  Po pełnych emocji i ekspresji prezentacjach wokalnych Maria Potas z klasy 1a zdobyła 1 miejsce, a Ela Mitura również z klasy 1a została wyróżniona.

      Dziewczynki przepięknie zaśpiewały utwory związane z naszym regionem: Marysia Potas - piosenkę „Lubartowska Ty Ziemico…”, a Ela Mitura-  „Siwy Gołąbeczek”. Uczennice przygotowała wychowawczyni Barbara Kurek.

      Nagrodzeni i wyróżnieni w festiwalu otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rykach, Urząd Miasta Dęblin oraz Miejski Dom Kultury w Dęblinie. Podziękowania trafiły do  uczestników i opiekunów za piękne kreacje oraz przygotowanie do występów.

      Gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy dalszych w kolejnych konkursach.

      Barbara Kurek

    • Spotkania przy jajeczku…

    • Wielkanoc to czas nie tylko tradycyjnych świątecznych potraw i kolorowych pisanek, ale także wyjątkowych spotkań w naszej szkolnej rodzinie. W klasach 0-3 Szkoły Podstawowej nr 5, jak co roku nie zabrakło chwil pełnych radości i pozytywnej energii. Uczniowie i ich wychowawcy w pięknie udekorowanych salach i przy świątecznych stołach uczestniczyli w wielkanocnych spotkaniach. Dzięki takim wyjątkowym chwilom, dzieci kultywują tradycje i uczą się, że wartość wspólnie spędzonego z rówieśnikami czasu jest nieoceniona.

       

                                                                                         Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej

    • Powitanie wiosny

    •  21 marca był dniem pełnym atrakcji. W szkole działo się bardzo dużo - witaliśmy wiosnę  w kolorowych strojach, zdobiliśmy ubrania motywem kwiatowym.  To był także dzień bez plecaka oraz   dzień kolorowej skarpetki (na znak solidarności z osobami z zespołem Downa).  Jednak to nie wszystkie atrakcje. Korzystając z zaproszenia Miejskiego Domu Kultury, udaliśmy się nad Wisłę, aby uczestniczyć w  obrzędzie pożegnania zimy i powitania wiosny. Wiosna powitała nas  słońcem.  Uczestniczyliśmy w pląsach przy muzyce,  animacjach, konkursie na najładniejszą  Marzannę, minigrze terenowej, rysowaliśmy kredą.  Czas upłynął nam miło, na różnego rodzaju zmaganiach umysłowych i sprawnościowych. To był miło i bardzo aktywnie spędzony dzień.   Wiosno! Dobrze, że już jesteś!

       

       Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

    • Dzień bez plecaka

    • Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Rada Rodziców zaprosiła uczniów ZSO do zabawy pod hasłem „Dzień  Bez Plecaka.”

       W tym wiosennym dniu uczniowie mieli przynieść podręczniki i zeszyty w czymś co nie jest zwykłym plecakiem, ale jest kreatywną wersją "bez plecaka". Uczniowie stanęli na wysokości zadania i starali się zaskoczyć swoimi pomysłami Radę Rodziców oraz Dyrekcję i Nauczycieli.

      W tym dniu Pani Dyrektor Joanna Pardo, Pani Wicedyrektor Marta Pataj, Pani Paulina Przychodzeń oraz przedstawiciel Rady Rodziców Dominika Pioterczak odwiedzały sale lekcyjne, aby podziwiać kreatywność uczniów ZSO.

      Rada Rodziców wraz z Dyrekcją postanowiła przyznać 6 osobom Jokery (kategoria 4-8 oraz LO) a klasie 3 SP słodki upominek.

      W klasie 3 najlepsze "Bez Plecaki" należały do:

      - Amelii Szewczykowskiej,która swoje książki zapakowała w torebko-spodnie

      -  Gabrieli Gogacz, która spakowała się do szkoły w odkurzacz

      - Wiktorii Komosy, która pomyślała o czystych podręcznikach i przyniosła je w pudełku po proszku do prania.

      Starsi uczniowie pokazali, że książki można przynieść dosłownie we wszystkim. Najbardziej kreatywni w klasach 4-8 byli:

      - Maja Pudło z klasy 6a, która stworzyła swój deskorolko-pudelko "plecak"

      - Barbara Mokijewska z klasy 4b, która przerobiła bluzę na plecak

      -  Kamil Grabowski z klasy 7a, który książki trzymał w tajemniczej wojskowej skrzynce.

       Uczniowie LO też chętnie przynieśli podręczniki w "Bez Plecaku". Zdecydowanie tu największą kreatywnością wykazał się  

      - Adam Jaworski z klasy 4 LO, który książki miał w taczce (Rada Rodziców słyszała, że podobno w taczce jeździli też koledzy po korytarzu ;))

      -  Bartłomiej Ochal z klasy 1b LO przyniósł książki w szafce nocnej natomiast

      - Marcel Kurek z 2LO to chłopak, który po ulicy chodzi z lodówką (i z pewnych źródeł wiemy, że nosi w niej podręczniki).

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zabawę. Liczymy, że w kolejnej akcji także chętnie weźmiecie udział J

       

       

      Dominika Pioterczak

       

    • Rada Rodziców ogłasza: Konkurs na Stroik Wielkanocny został rozstrzygnięty

    • Rada Rodziców oficjalnie ogłasza: Konkurs na Stroik Wielkanocny został rozstrzygnięty.

       

      Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Prace konkursowe zostały podzielone na dwie kategorię:

       - klasy 0-2 oraz klasy 3-6.

      Komisja konkursowa w składzie:

      - Pani Dyrektor Joanna Pardo

      - Pani Wicedyrektor Marta Pataj

      - Pani Zofia Mongard

      - Pani Paulina Przychodzeń

      Oceniły pracę w kategoriach Samodzielność i estetyka oraz pomysłowość i wkład pracy.

      W kategorii 0-2

      - 1 miejsce zajęła Sara Mikusek z klasy 1a

      - 2 miejsce (tu mamy dwie osoby na podium) zajęli Gabriela Pracz z klasy 1a oraz Witold Woźniak z klasy 2a.

      - 3 miejsce zajęła Wiktoria Nowakowska z klasy 2a.

      Rada Rodziców przyznała także wyróżnienia dla Marii Potas z klasy 1a, Bartosza Wrony z klasy 0a, Łucji Tarczyńskiej z klasy 0a.

       

      W kategorii klas 3-6 na podium stanęli uczniowie klasy 3a:

      - 1 miejsce trafiło do Amelii Szewczykowskiej

      - 2 miejsce to Michał Górka

      - 3 miejsce zajął Piotr Pioterczak.

      W kategorii klas 3-6 Rada Rodziców także przyznała wyróżnienia, które trafiły do: Julii Blechy z klasy 4a, Aleksandry Rybak z 4a, Antoniego Wrony z 4a oraz Jakuba Jaraszka z klasy 6a.

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej zabawy z Radą Rodziców.

       

      Dominika Pioterczak

    • Klasa 3a na zajęciach w Miejskim Domu Kultury

    • Pielęgnując tradycję  związaną  ze Świętami Wielkiej Nocy  uczniowie uczestniczyli  w warsztatach plastycznych  w MDK w Dęblinie. Pod okiem instruktora Grzegorza Gordata   wykonywali przepiękne palmy wielkanocne. Podczas warsztatów dzueci poznały tradycję robienia palm,  ich wygląd i symbolikę. Z wielkim zapałem wykonywaliśmy bardzo oryginalne palmy  z wikliny, nie mogło zabraknąć elementów zdobniczych.  To wcale nie łatwe zadanie, bo praca w wilkinie bywa trudna i żmudna. Daliśmy radę - to zasługa  pana Grzegorza. Jego wskazówki okazały  się  bezcenne. Piękne, kolorowe palmy zabraliśmy do domu.

                                                                                                                 Ewa Nowak
       

    • Spotkanie z projektu „Sztuka nad brzegiem Wisły” - wiklina

    • 12 marca  2024 roku, w ramach realizacji projektu z edukacji regionalnej „Sztuka nad brzegiem Wisły” dzieci z klasy I A wzięły udział w warsztatach wikliniarskich, które  odbyły się już w  MDK w Dęblinie.
      Palmy wielkanocne to nie tylko ważny symbol religijny, ale też często owoc artystycznych starań ludzi. W województwie lubelskim, ze względu na dość surowy klimat wschodniej części kraju, przed Wielkanocą brakowało zwykle świeżych kwiatów, a nawet bazi. Dlatego palmy robiło się z roślin zielonych ( np. borówka) i kwiatów z bibuły, a palmy były małe.
              Pierwszoklasiści mieli okazję wykonać palmy z wikliny pod okiem p. Grzegorza Gordata i p. Anny Krawczak. Dzieci w czasie zajęć poznały sposób wykonania palmy oraz skorzystały z pomysłów  ozdobienia jej. Zajęcia były bardzo udane i kreatywne.
          

      Barbara Kurek
       

    • Pierwszoklasiści odwiedzili Galerię nad Wisłą…

    • 12 marca 2024 roku klasa 1a  odwiedziła Galerię MDK w Dęblinie.  Uczniowie obejrzeli wystawę - wernisaż fotografii Marioli Krzemińskiej.

      Pani Mariola wielokrotnie brała udział w konkursach fotograficznych w całej Polsce. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Fotografią interesuje się od wielu lat. Uwielbia  fotografować  krajobrazy, przyrodę, a  także portrety.

      W MDK-u zaprezentowała fotografie z Dęblina i okolic. Pokazała  nasze miasto w różnych porach roku.

      Dzieciom bardzo podobały się prace artystki. Zgadywały nazwy znanych miejsc w Dęblinie.  Na pewno do tej galerii jeszcze  wrócimy ...

      Barbara Kurek

    • Spotkanie z Kingą Zawodnik dotyczące hejtu i cyberprzemocy

    • W dniu 7 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie i prelekcja z Kingą Zawodnik – prezenterką TVN na temat hejtu i cyberprzemocy. Spotkanie odbyło się w dwóch turach, jako pierwsi poszli młodsi uczniowie od klasy 0 do klas 5, a następnie uczniowie z klas od 6 SP do 4 LO.
      Prelekcja odbyła się według autorskiego programu prowadzącej i dotyczyła hejtu w relacjach międzyludzkich, cyberprzemocy, przekłamania filtrów w social mediach.

      W trakcie spotkania uczniowie mogli wykonać zadania, aby przekonać się jak krzywdzący może być hejt dla drugiego człowieka. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem spotkania. Po skończonej prelekcji  mogli sobie zrobić zdjęcia z Panią Kingą oraz porozmawiać z prowadzącą.

      Dziękujemy za wartościowe spotkanie i poruszenie jakże trudnego tematu. Życzymy dalszych sukcesów i owocnych  spotkań z młodzieżą.

      ZSO

    • 4. Spotkanie w ramach projektu plastycznego „Sztuka nad brzegiem Wisły”

    • 13 lutego  2024 roku w ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Sztuka nad brzegiem Wisły” dzieci z klasy I A wraz z wychowawcą Barbarą Kurek odwiedziły Miejski Dom Kultury i brały udział w kolejnych zajęciach. Tematem prac dziecięcych było malowanie na szkle kompozycji kwiatowych.  Zajęcia poprowadził pan Grzegorz Gordat i pani Anna Krawczak.  Dzieci ochoczo wykonywały powierzone zadanie. Pięknymi obrazami ozdobią swoje pokoje.

       

      Barbara Kurek

    • Kolejny sukces zespołów muzycznych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących

    • 23 stycznia 2024r odbył się XXVII Przegląd Chórów, Zespołów Wokalnych    i Wokalno – Instrumentalnych „Kolędy i Pastorałki” w MDK w Dęblinie.

      Zespół „Barbórka” w składzie: Maria Potas, Maria Jońska i Elżbieta Mitura zdobył I miejsce w kategorii klas I-III pod kierunkiem p. Barbary Kurek przygotował  i zaśpiewał dwie kolędy „Jezus Malusieńki” oraz „Dzisiaj w Betlejem”.

      Zespół „Promyk” w składzie Kinga Mikusek, Julia Blecha, Aleksandra Rybak, Barbara Staniszewska, Milena Gietka zdobył wyróżnienie w kategorii klas IV-VI pod kierunkiem p. Iwony Kamer.

      Zespół wokalny w składzie Natasza Dmowska, Rafa Nawrotek, Kamil Grabowski zdobył I miejsce w kategorii klas VII-VIII pod kierunkiem p. Iwony Kamer.

      Wielkie gratulacje dla Uczestników :)

      Barbara Kurek I Iwona Kamer

    • Sukces uczennicy z 1a

    • Marysia Potas wzięła udział  w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek. Wykonała kolędę „Lulajże Jezuniu”. Uczennica zajęła III miejsce.  22 stycznia w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublinie, odbył się koncert laureatów, podczas którego wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Marysię przygotowała: p. Barbara Kurek we współpracy z p. Ewą Rząsa z MDK w Dęblinie.

      Gratulujemy tak wielkiego sukcesu!!!

    • Program Edukacyjny „Dziel się Uśmiechem 2023/2024”

    • W okresie od października do grudnia 2023r. uczniowie klas 0- III naszej szkoły  wzięli udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym, prozdrowotnym: „Dziel się uśmiechem 2023/2024”.

      Nauczyciele przeprowadzili w swoich klasach zajęcia w czterech blokach tematycznych: Moje zęby, Dbam o zęby, Sprzymierzeńcy zdrowych zębów, Idę do dentysty. Pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystano z plansz z modelem szczęki oraz Grafiku mycia zębów (uczniowie uzupełniali go w domu). Uczniowie wysłuchali pogadanek nt. budowy, roli i funkcji zębów, poruszony został również temat próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom uzębienia: prawidłowe szczotkowanie zębów, przybory do utrzymania czystości zębów, prawidłowe odżywianie.

      Uczniowie wykonali plakaty, przedstawiające 4 etapy przeciwdziałania próchnicy zębów: Szczotkuj- myj dokładnie zęby, Czyść- stosuj dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu, gdy nie możesz umyć zębów, Kontroluj- regularnie odwiedzaj lekarza dentystę.

      W ramach program obejrzano film edukacyjny "Śnieżnobiały uśmiech”. Odbyło się także spotkanie z dentystką szkolną, która przybliżyła dzieciom  sposoby, jak dbać o zęby.

      Uczniowie bardzo chętnie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowaniem wzięli udział w poszczególnych zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do "Dzielenia się Uśmiechem" w dorosłym życiu.

       

      Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej

    • SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE ,, TRADYCJE I ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE’’

    • Święta Bożego Narodzenia to czas bardzo radosny, wyczekiwany. To święta rodzinne  pełne wierzeń, tradycji  i zwyczajów. 4.01.2024 uczniowie klas 0a i 3a  przybliżyli zebranym  na spotkaniu rodzicom, dziadkom oraz gościom tradycje i zwyczaje  bożonarodzeniowe. Celem naszego spotkania było przekazanie ciekawostek  związanych ze świętami, a także  kultywowanie  bożonarodzeniowych tradycji. W rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd  i pastorałek  przenieśliśmy się  w świąteczny czas zadumy. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali  treści związanych z wierzeniami ludowymi dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia oraz tradycjami  przekazywanymi  z pokolenia na pokolenie. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, cudowną atmosferę i gromkie brawa dla artystów.

      Samych cudownych dni, rzeczywistości takiej, jak marzenia. Dobrego roku 2024.

      Monika Feluś, Ewa Nowak

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, ul. 15-go Pułku Piechoty "Wilków" 6
      • 081-883-00-91
      • Intendent (wyprowiantowanie obiadów): 535933523
      • ul. 15 Pułku Piechoty Wilków 6 08-530 Dęblin Poland
      • Sekretariat szkoły czynny w godzinach od 7.00 do 15.00
      • Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: CBI - Małgorzata Potręć, adres e-mail: iod.zso@deblin.pl
      • Dyrektor: Joanna Pardo Wicedyrektor: Marta Pataj
    • Logowanie